Gå direkt till textinnehållet
Cecilia Vaccari, journalistklubbens ordförande på Aftonbladet. (Bilden är ett montage.)
Foto: Aftonbladet/Tor Johnsson

Inga uppsägningar på Aftonbladet

Aftonbladet klarar sparpaketet på 24 redaktionella tjänster utan uppsägningar. – Vi vill inte bli färre, någonsin, men nu när vi måste bli det är det här det absolut bästa sättet, säger journalistklubbens ordförande Cecilia Vaccari.

Prenumerant eller medlem i Journalistförbundet. Logga in här:

Logga in

Läs Journalisten utan begränsningar

Förstå vad som händer i mediebranschen – med våra granskningar, reportage och analyser om journalistik och medier.

Journalisten Plus - detta får du

  • Exklusiva granskningar av mediebranschen
  • Initierad bevakning av journalistikens villkor
  • Fördjupningar och analyser som ger sammanhang
  • Intervjuer medbranschens nyckelpersoner
  • Veckobrevet med en analys av det viktigaste som hänt, samt alla veckans personnyheter

Vill du veta mer om tjänsten? Läs mer om Journalisten Plus här

Kommentarer

2 svar till ”Inga uppsägningar på Aftonbladet”

  1. Med tanke på att långt ifrån alla journalister har fasta anställningar: Hur många har ofrivilligt och utan att erbjudas avgångsvederlag behövt lämna sina jobb på Aftonbladet?

  2. Känns som en lite konstig vinkling. Nej de kanske inte blir uppsagda, men de måste fortfarande lämna. Det är ju inte en positiv nyhet. Vi befinner oss fortfarande i ett klimat med massor av sparpaket som drabbar journalister och journalistiken. Jag tänker också, liksom ”C” skrev här – hur många har ofrivilligt utan avgångsvederlag behövt lämna? Alla stackars vikarier, som vanligt.

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Annons
Fler avsnitt
Annons
Fler avsnitt

Senaste numret

Fler avsnitt