Gå direkt till textinnehållet

GRN utreder SRs Facebookande

Granskningsnämnden ska utreda Sveriges Radios redaktioners bruk av Facebook. Skälet är att SR-redaktionernas egna Facebooksidor kan gynna Facebook, som är ett kommersiellt företag.  

Eva Tetzell, ställföreträdande direktör på Granskningsnämnden för radio och TV, säger att utredningen delvis är på eget initiativ:

– Vi har fått en del anmälningar om detta, och därför har vi nu ställt frågor till SR-redaktionerna om vad de gör för överväganden när de inrättar Facebook-sidor.

– Facebook är i grunden ett kommersiellt intresse och att nämna dem innebär någon slags gynnande, säger Eva Tetzäll.

Annons Annons

Granskningsnämnden står nu inför en period med sommaruppehåll vilket ger redaktionerna tid att svara på frågorna. Nämnden räknar med att kunna komma till ett beslut i frågan i slutet av augusti.

 

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.