Gå direkt till textinnehållet

Fortsatt tufft för arbetslösa journalister

Fler kulturarbetare har fått jobb under februari jämfört med i fjol. Men det finns ett undantag – arbetslösa journalister.

I slutet av februari var 9 120 personer inom sektorn kultur och media öppet arbetslösa. Det är en minskning med 4,3 procent. Antalet öppet arbetslösa i mer än sex månader minskade med 13,5 procent, visar nya siffror från Arbetsförmedlingen Kultur Media.

Men Stefan Popovic, chef för Arbetsförmedlingen Kultur Media, tror inte att den minskade arbetslösheten betyder att antalet arbetstillfällen inom kulturyrkena blivit fler.

”Det speglar mer kulturarbetarnas förmåga att erhålla arbete även inom yrken utanför sitt eget kulturyrkesområde och att man i stor utsträckning söker och får dessa jobb också”, säger han i ett pressmeddelande.

Journalister är dock ett undantag, där har arbetslösheten stadigt ökat de senaste åren.

”Strukturförändringarna inom medieområdet som medfört uppsägningar – samt ett ökat tillskott av nyutbildade inom yrket – har bidragit till denna utveckling”, säger Stefan Popovic.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret