Gå direkt till textinnehållet

Fortsatt osäkert för journalister i Turkiet

Reportrar utan gränser bedömer att utvecklingen mot pressfrihet i Turkiet är långt från tillräcklig, trots 20 års arbete. Det turkiska rättsväsendet uppmanas att begränsa användandet av anti-terrorlagar mot journalister och att journalister som fängslats på grund av sitt arbete omedelbart friges.

Mellan den 13 – 19 april var internationella Reportrar utan gränser på besök i Istanbul för att utreda den senaste tidens gripanden och fängslanden av journalister. Organisationen granskade även tillståndet för pressfrihet i landet.  

Besöket avslutades med en konferens den 19 april i Istanbul där Reportrar utan gränser uttryckte oro över pressfriheten i Turkiet. Bland annat påpekades att trots förbättringar sedan 90-talet finns mycket kvar att göra.

”Turkiet är fortfarande inte ett land som respekterar pressfriheten. Journalister måste vara modiga för att kunna göra sitt jobb. Det är ett farligt yrke som utsätter dem för hot och fysiskt våld”. 

De turkiska myndigheterna uppmanades att göra tryckfriheten till en nationell prioritet. Premiärministern fick bakläxa för bristande engagemang i journalisternas rätt att uttrycka sig fritt.

Vidare så vill Reportrar utan gränser se att paragrafer i anti-terrorlagarna skrivs om. De gäller de paragrafer som leder till att journalister dras inför speciella domstolar för organiserad brottslighet.

 

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret