Gå direkt till textinnehållet

Filippa Reinfeldt får kritik för att undvika medier

Stockholms hälso- och landstingsråd Filippa Reinfeldt får hård kritik för att undvika medier som vill ställa frågor om den politik hon driver. "Otaliga medier har försökt få en intervju med Filippa Reinfeldt - samtliga har kammat noll", skriver fem mediechefer på Dagens Nyheter Debatt.

Eric Sundström, chefredaktör för Dagens Arena, Liv Beckström, chefredaktör för Kommunalarbetaren, Eric Rosén, nyhetschef på Nyheter 24 samt Jonna Sima och Jonas Cullberg, redaktörer på ETC Stockholm, riktar hård kritik mot Filippa Reinfeldt på DN Debatt. Under lång tid har deras medier försökt få Filippa Reinfeldt att förklara den privatiseringspolitik hon drivit som hälso- och sjukvårdslandstingsråd i Stockholm.

"Vi är många journalister som genom åren – gång på gång – har försökt få intervjuer med sjukvårdslandstingsrådet. Beskedet från hennes olika pressekreterare har som regel varit avvisande", skriver de.

De fem mediecheferna är kritiska till att Filippa Reinfeldt i stället valt att ställa upp i "ofarliga mediesammanhang".

"Det går inte att tolka det annorlunda än att Filippa Reinfeldt systematiskt håller sig borta från kontroversiella och besvärliga frågor", skriver debattörerna. "När det granskande uppdraget försvåras av att ledande politiker vägrar prata med oss journalister är det ett hot mot demokratin".

Artikeln går även att läsa på Journalistens debatt.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret