EU-garanterade lån ska hjälpa små tidningsföretag
Europeiska investeringsfonden går in som garant för ett nytt lån riktat till kommersiella företag inom bland annat tidningsutgivning, tidskrifter och grafisk verksamhet.
Det är svenska Marginalen Bank som tagit fram vad man kallar ett kreatörslån efter att ha beviljats den lånegaranti som finns inom ramen för EU-programmet Kreativa Europa.
Lånet som kan beviljas på summor från 100 000 kronor till en miljon kronor riktar sig till kommersiella företag inom bland annat tidningsutgivning, tidskrifter och grafisk verksamhet, men också design, litteratur, dataspel, med flera branscher.
Konkret går Europeiska investeringsfonden in och garanterar 70 procent av lånesumman, vilket minskar kraven på säkerheter och gör att fler kan få lån. Målet för EUs lånegaranti är att öka utlåningen till små och medelstora företag.
Sveriges Tidskrifters vd Kerstin Neld kan inte uttala sig om hur stor den eventuella efterfrågan på sådana här lån är hos organisationens medlemmar.
– Men självklart ställer vi oss positiva till initiativet som sådant. Tidskriftsbranschen präglas av innovationskraft och kreativitet, samtidigt som det finns många små aktörer på marknaden. Säkert finns det många som tack vare kreatörs-lån kan få möjlighet att realisera sina idéer, säger Kerstin Neld.
Helene Öberg, statssekreterare hos kulturminister Amanda Lind (MP), säger i ett pressmeddelande att ”de kulturella och kreativa näringarna är otroligt viktiga för Sverige (…). Att fler kreatörer runt om i landet nu får en ny möjlighet att investera i sina idéer och verksamheter är därför oerhört glädjande”.





















