“En otroligt fånig lag”
Sekretessreglerna för passbilder uppmuntrar hovsam, okritisk journalistik. Det konstaterar Matti Larsson, chefredaktör för nyhetsbyrån Siren, efter att ha testat lagen i praktiken.
I en debattartikel i Expressen i dag skriver Matti Larsson tillsammans med TUs chefsjurist Per Hultengård om orimligheten i de sekretessregler för pass- och körkortsbilder som började gälla 2004. Enligt reglerna får passbilder bara lämnas ut till medier om det kan bevisas att personen på bilden inte kommer att lida men av det.
Larsson och Hultengård har testat lagens praxis genom att Larsson begärt ut två passbilder av landshövdingarna Chris Heister och Lars Bäckström. I det första fallet uppgavs syftet vara att skriva ett hyllningsporträtt, i det andra att göra en kritisk granskning. Utfall: Bilden av Christ Heister lämnades ut, men inte den av Lars Bäckström.
Varför gjorde ni det här experimentet, Matti Larsson?
– Vi har börjat jobba med TU på en mängd nivåer när det gäller den offentliga sekretessen, vi vill driva sådana här frågor mer proaktivt.
– I det här fallet handlar det om att det har blivit mycket svårare att jobba sedan ändringarna i passekretessen trädde i kraft. Det är helt enkelt en väldigt dålig lag. Vi försöker genom det här extremfallet visa precis hur fånig den är. Det blir tydligt: skriver snällt går det bra, vill man göra en vanlig journalistisk granskning får man nej.
Hur utförliga var ni i beskrivningen av det journalistiska syftet?
– Vi var tydliga för att de skulle kunna göra den sekretessprövning som lagen kräver. Polisen har gjort precis den bedömning de förväntas göra av lagstiftningen.
– Det absolut löjligaste är att vi alla kan kringgå lagen genom att säga att vi ska skriva ett devot hyllningsporträtt och sedan inte göra det.
Siren och TU kommer att göra en framställan till justitiedepartementet om en översyn av pass- och körkortssekretessen.