”En del har inte kunnat jobba”
It-problemen på Journalistförbundet och Journalisternas a-kassa är lösta.
Många anställda på Journalistförbundet har jobbat hemifrån eller från kaféer nere på stan eftersom anslutningen till internet plötsligt upphörde att fungera vid lunchtid i måndags, vilket gjorde att det inte gick att komma åt vissa interna system inifrån huset. Men vid elvasnåret på onsdagsförmiddagen fick förbundet tillbaka kontakten med nätet.
– En del har inte kunnat jobba så vi har köpt in bärbara datorer så att fler ska kunna arbeta hemifrån, säger kanslichefen Eva-Maria Kollberg.
Anställda har haft svårigheter att komma åt mejlen, och det har påverkat servicen till medlemmar som har fått vänta på svar. Även ip-telefonin har strulat.
– Vi har kollat alla mejlinkorgar så att vi inte missar något. Jag tror inte att medlemmar har blivit lidande på grund av problemen. De som ringer har varit mycket förstående, säger Eva-Maria Kollberg.
Det är fortfarande inte helt klarlagt vad som orsakat it-haveriet, men felet verkar ha legat i ett brott på internetlinan två kilometer från Journalisternas hus på Vasagatan i Stockholm.
























