Gå direkt till textinnehållet

Dramatisk ökning av inskrivna vid AF Kultur

Inskrivna kulturarbetare på Arbetsförmedlingen ökar med flera hundra procent. 

Antalet inskrivna på Arbetsförmedlingen kultur media har ökat kraftigt de senaste två veckorna, i spåren av corona, berättar Kulturnyheterna. Från 160 inskrivningar under samma period förra året, har man nu närmare 700.

– De effekter av coronaviruset som syns väldigt tydligt är att inskrivningarna i dagsläget är cirka tre till fem gånger fler än vad det normalt brukar vara hos oss. Mars och april brukar vara lugna månader. Vi tror att det kommer fortsätta på samma sätt de kommande veckorna, säger Kevni Zulal, enhetschef för Arbetsförmedlingen kultur media, till Kulturnyheterna.

Under förra veckan presenterade regeringen ett förslag där man bland annat föreslog att företag som läggs vilande vid arbetslöshet undantas från regeln om att företag bara får läggas vilande en gång under fem år.

Kevni Zulal ser ett behov av att göra fler förändringar i reglerna.

– Vi går mot en gigekonomi som går i samklang med hur kulturarbetsmarknaden fungerar. Det är viktigt att a-kassereglerna följer med i den utvecklingen. I dag är det inte så fullt ut, säger Kevni Zulal till Kulturnyheterna.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 2 2026.