Gå direkt till textinnehållet

De nomineras till Årets tidskrift

Nomineringarna till tiskriftspriset är klara. Av de 45 nominerade blir femton vinnare på tidskriftsgalan den nionde november.

Antalet inskickade bidrag har ökat till 366 och är enligt Sveriges Tidskrifter, som står bakom priset, en ökning med 18 procent sedan det senaste rekordet 2009.

Här är listan med de nominerade, och namnen på jurymedelmmarna som har utsett dem:

Årets Tidskrift Populärpress
Damernas Värld
Hemslöjd
Rodeo

Jury: Eva Abrahamsson, mediekonsult, tidigare chefredaktör för bl a ELLE, ELLE Interiör och Sköna Hem (ordf.), Johan Hilton, biträdande kulturchef på Expressen och Sofia Lundberg, konceptutvecklare på Tidningskompaniet.

Årets Tidskrift Fackpress
Fönstret
Ingenjören
Internationella Studier

Jury: Annika Creutzer, ekonomijournalist, Creutzer & Co (ordf.), Nils Funcke, utredningssekreterare i Yttrandefrihetskommittén och fd. chefredaktör för R&D och Maja Persson, frilansjournalist och fd chefredaktör på Cosmopolitan.

Årets Tidskrift Digitala Medier
byggnadsarbetaren.se (Byggnadsarbetaren)
rodeo.net (Rodeo)
rod.se (Riksdag & Departement)

Jury: Mats Åkerlund, ansvarig för digitala strategier på Sveriges Radio (ordf.), Hanna Dunér, mediereporter Svenska Dagbladet och Sofia Mirjamsdotter, frilansjournalist.

Årets Omgörning
Allt om Mat
Dagens Samhälle
Resemagasinet Äventyr

Jury: Annina Rabe, frilansjournalist (ordf.), Per Olsson, editor in chief, Scanorama och Martin Roos, art director Oxys.

Årets Oneshot
DV Mode
Heavy
Runner’s World Coach

Jury: Janne Walles, frilansjournalist, fd. chefredaktör för Hemmets Journal och Naomi Seid, projektledare Tidningstorget.

Årets Innovation
Dagens Samhälle
Teknikhistoria
Yourlife

Jury: Olle Lidbom, medieanalytiker Vassa Eggen (ordf.), Patric Meyer, printchef Maxus och Beata Wickbom, senior strateg, Pool.

Årets Marknadsföringsinsats
Forma Effekt
Nya Dagens Samhälle
Teknikhistoria

Jury: Hans Sydow, vd och projektledare på Satchi & Satchi (ordf.), Klaus Bengtsson, marknadskonsult United Media Group och Frida Åberg, printchef Carat.

Årets Skoltidskrift
Cumulus, Åva gymnasium, Täby
Frizon, Vimmerby gymnasium, Vimmerby
Signerat Ung, Klara gymnasium, Linköping

Jury: Niklas Norén, generalsekreterare, Ung Media (ordf.), Kattis Ahlström, redaktör och Mathias Olsson, Key Account Manager, Posten Meddelande AB.

Årets Mediechef
Charlotta Flinkenberg, chefredaktör Chic
Patrik Hadenius, chefredaktör och vd på Forskning & Framsteg, Språktidningen och Modern Psykologi
Daniel Livensjö, Annonsdirektör Forma Magazines

Jury: Cissi Elwin Frenkel, ordförande, chefredaktör tidningen Chef, Eva Hamilton, vd Sveriges Television, Raoul Grünthal, koncernchef Schibsted Sverige, Michael Grimborg, försäljningsdirektör TV4 samt Micael Dahlén, professor i ekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm.

Årets Journalist
Jenny Berggren, Byggnadsarbetaren
Johan Delby, Dagens Samhälle
Anders Bengtsson, Offside

Juryt: Lena K. Samuelsson, chefredaktör och ansvarig utgivare SvD (ordf.), Monica Gunne, journalist, kolumnist på Aftonbladet och Torbjörn von Krogh, föreståndare för Sim(o) Institutet för mediestudier.

Årets Krönikör
Johan Hakelius, Affärsvärlden
Mikael Ekström, Lärarnas Tidning
Karin Wallén, Vagabond

Juryr: Erik Blix, redaktör, Sveriges Radio (ordf.), Jan-Åke Porseryd, fd. chefredaktör ST Press och Karin af Klintberg, Producent, Thelma/Louise TV.

Årets AD
Johan Avedal, Bon Magazine
Carl Anders Skoglund, Hemslöjd
Johan Blomgren, Magasin Morberg

Jury: Robert Ryberg grundare av Kapero (ordf.), Lars Ohlsson, art director och ägare till MOW publishing och Barbro Ohlson Smith, creative director och grundare av design- och identitetsbyrån Ohlsonsmith.

Årets Genombrott
Josefin Knave, Egoboost Magazine
Madelene Engstrand Andersson, Magasinet Filter
Nina Rehnmark, Yourlife

Jury: Frida Lundh, vd Heart in Media (ordf.), Lena Hörngren, frilansjournalist/konsult och Jonas Nordling, ordförande Journalistförbundet.

Årets Annonssäljare
Tove Åsell, Aller Media
Julia Söderman (fd Forsberg), Bonnier Publications
Lotta Fredriksson, Forma Magazines

Årets Annonssäljare utses av en jury bestående av de ca 100 medierådgivare som under de senaste åren genomgått Sveriges Tidskrifters utbildning Diplomerad Tidskiftsrådgivare. Juryn leds av ordförande Thomas Juréhn.

Årets Medierådgivare
Fredrik Malmfält, Bizkit
Anki Kujansuu, Mediacom
Beatrice Åberg, Mindshare

Pristagaren utses genom en omröstning bland annonscheferna och annonsavdelningarna hos Sveriges Tidskrifters ca 400 medlemmar.

Fler avsnitt
Fler videos