Gå direkt till textinnehållet

De efterlyser ett hus för att manifestera yttrandefriheten

Sverige behöver ett yttrandefrihetens hus anser journalisten och författaren Kurdo Baksi och Sveriges författarförbund.

I Expressen skriver författaren och journalisten Kurdo Baksi och Grethe Rottböll, ordförande för Sveriges författarförbund, om behovet av att upplysa kring vikten av yttrandefrihet för ett samhälle.

Som exempel tar de bland annat upp bokförlaget Kaunitz-Olsson som gett ut Gui Minhais diktsamling Jag ritar en dörr på väggen med fingret. Den kommer för övrigt även ut som ljudbok i dagarna där bland annat Expressens kulturchef Karin Olsson, och andra kulturpersonligheter, läser var sin dikt.

Baksi och Rottböll vill också att Sverige inrättar ett yttrandefrihetens hus, för att manifestera och påminna oss alla om hur viktig den är.

”Vår förhoppning är att våra fängslade författare ska komma hem till ett Sverige där vi vidtagit nödvändiga åtgärder som visar att deras kamp för yttrandefriheten inte varit förgäves”, skriver de.

Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret