Budstrid uppges pågå om Stampen
Enligt uppgifter till Svenska Dagbladet pågår en intensiv budstrid om att köpa Stampen Media. UPPDATERAD
Det är inte ens tre år sedan tidningskoncernen Stampen ansökte om rekonstruktion. Stampen överlevde rekonstruktionen, men nu har man åter stora likviditetsproblem, skriver SvDs mediekolumnist Malin Ekman.
Det är dock en uppgift som tillbakavisas med kraft av Stampens styrelseordförande Martin Alsander.
”Det stämmer absolut inte”, säger han till GP.
Enligt SvD pågår nu en intensiv budstrid om Stampen mellan Bonnier, Schibsted och JP/Politikens hus, där Schibsted ska ligga bäst till.
Ingen av de tre påstådda intressenterna bekräftar till SvD att förhandlingar pågår. Stampens styrelseordförande Martin Alsander bekräftar dock att diskussioner förs ”kring möjliga samarbeten och hur mediemarknaden kan struktureras”.
Journalistklubbens ordförande på GP Gabriella Mohoff säger att medieuppgifterna om likviditetsproblem skapat en del oro på redaktionen, men känner sig trygg i att de inte stämmer.
Att det pågår diskussionen om samarbeten har varit känt bland medarbetarna en tid, säger Mohoff.
– Det är rätt naturligt att det diskuteras samarbeten, hela mediebranschen är ju i omstöpning.
Skulle du bli förvånad om det visade sig handla om uppköp snarare än samarbeten?
– Det beror nog på hur ett eventuellt uppköp skulle se ut. Peter Hjörne är en ägare som jag uppfattar verkligen vill göra en bra tidning. Hade blivit väldigt förvånad om ett uppköp skulle innebära att vi blir uppköpta till hundra procent. Jag har aldrig uppfattat att det skulle finnas en önskan att bli av med bolaget. Snarare att de ägare vi har nu, den konstellationen, att alla är genuint intresserade av att driva tidningen på ett bra sätt.
























