Gå direkt till textinnehållet

Avtalsstrid mellan korsordsmakare och Egmont

Egmont kräver att deras korsordskonstruktörer skriver under ett avtal som ger förlaget gratis återpubliceringsrätt – för evig tid. ”Helt orimligt”, skriver Ulf Hyltén-Cavallius, en av konstruktörerna, i en debattartikel på Journalisten.se.

Sveriges Korsordsmakare har startat ett upprop som resulterat i en protestlista undertecknad av tretton berörda konstruktörer som skickats till förlagsdirektör Marianne Gram.

”Vi är medvetna om att andra yrkesgrupper, som till exempel frilansjournalisterna, dessvärre tvingats gå med på liknande villkor. Men korsord och tidningsartiklar skiljer sig åt på en viktig punkt. Ett korsord kan återpubliceras gång på gång, år efter år, decennium efter decennium.” skriver Ulf Hyltén-Cavallius tidigare styrelseledamot i Sveriges Korsordsmakare i en debattartikel, och menar att den danska förlagsdirektören inte förstår korsordskulturen i Sverige.

Läs hela debattartikeln här: ”Egmonts nya avtal om gratis återpublicering av korsord för evig tid är helt orimligt”

Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.