Gå direkt till textinnehållet

Anwar Hossain har fått praktikplats i Norge

Journalisten Anwar Hossain, som fick nej i Migrationsöverdomstolen, har fått praktikplats på en tidning i Norge. Svenska och norska Journalistförbundet har hjälpt honom att få jobbet.(Foto: Tomas Ohlsson)

Anwar Hossain befinner sig nu i Oslo och väntar på arbetstillstånd så att han kan börja sin praktik på LO-Media i Norge.

– Jag är tacksam för den hjälp jag fått av journalistförbunden i Sverige och Norge, säger Anwar Hossain.

Han har sökt uppehållstillstånd i Sverige eftersom han fruktar för sitt liv om han tvingas åka tillbaka till Banglasesh, där han står anklagad för två mord som skulle ha begåtts i januari 2009 och det senare i september samma år. Migrationsdomstolen trodde inte på Anwar Hossain eftersom den anser att han ändrat i sin berättelse. Anwar Hossains juridiska ombud Simon Andersson menade att Migrationsdomstolen inte förstått att det rör sig om två olika mordanklagelser och inte att Anwar Hossain ändrat sin berättelse.

Annons Annons

I april fick han besked från Migrationsdomstolen att han inte får uppehållstillstånd i Sverige. Han och hans juridiska ombud begärde då prövningstillstånd till Migrationsöverdomstolen. Men i september kom beskedet att Migrationsdomstolens beslut står fast.

Anwar Hossain har på sin blogg extrajudicialkillings.info skrivit om de utomrättsliga avrättningar som begås av paramilitära grupper i Bangladesh, vilket gör att han känner oro om han skulle tvingas återvända.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 2 2026.
Annons Hat och hot är brott.