Gå direkt till textinnehållet

Alice Teodorescu ny politisk redaktör på GP

Alice Teodorescu blir ny politisk redaktör på Göteborgs-Posten. Sedan i höstas skriver hon söndagskrönikor på tidningens sista sida var fjärde vecka.

 Alice Teodorescu blir politisk redaktör och tillika chef för GPs ledarredaktion och för tidningens debatt- och insändarredaktörer.

” Ett fantastiskt spännande uppdrag som jag ser mycket fram emot att påbörja. När idéutvecklingen i allt mindre utsträckning utförs i de politiska partierna har ledarsidor och opinionsbildare ett större ansvar att axla,” säger Alice Teodorescu till gp.se.

Alice är utbildad jurist och sedan tre år tillbaka arbetsrätts-, migrations- och socialförsäkringsexpert på Företagarna. Hon är 30 år, men redan en flitigt anlitad samhällsdebattör och politisk analytiker som bland annat skrivit krönikor och ledare i en rad dagstidningar och samhällsmagasin.

Alice Teodorescu börjar på Göteborgs-Posten den 1 mars. Hon efterträder Fredrik Tenfält som går i pension efter 29 år på tidningen.

Annons
Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 8 2025
Annons Hat och hot är brott.
Fler avsnitt