SVT möblerar om i programledningen
Det kommer att bli en del förändringar i ledningen på Sveriges Television nästa år. Martin Österdahl tar över efter Annie Wegelius och Lena Glaser får en nyinrättad tjänst som programdirektör för det interaktiva utbudet. Även Jan Axelsson slutar.
Den första förändringen inträffar i januari då Lena Glaser, i dag chef för SVTi, får en ny befattning som programdirektör där hon ska arbeta med strategier för det interaktiva utbudet.
I september tar Martin Österdahl över efter Annie Wegelius som programdirektör för allmän-TV.
"Jag är glad och ödmjuk inför uppgiften att få leda en programverksamhet som är nyfiken på och vill möta framtidens förväntningar. För mig är SVT en ledstjärna som engagerar och berör, med variation, passion och respekt för tittarna", säger Martin Österdahl i ett pressmeddelande.
Anne Wegelius förklarar att hon slutar med att hon inte tror att "man ska ha så mycket inflytande över SVTs kanaler som jag haft i mer än sex-sju år och i september 2013 har jag varit programdirektör i sex och ett halvt år".
"Lena och Martin har säkra kompasser. De är båda kreativa och målmedvetna, men på lite olika sätt", kommenterar SVTs VD Eva Hamilton utnämningen. Hon säger att SVT "genomför ett generationsskifte med syfte att säkra en fortsatt modernisering av programmen och de interaktiva tjänsterna".
Martin Österdahl har jobbat på SVT sedan 2005, först som projektledare för Melodifestivalen. Två år senare blev han programbeställare för underhållning, sport och evenemang och i somras utsågs han till att vara exekutiv producent för Eurovision Song Contest 2013. Han kommer att avsluta det arbetet innan han tillträder sin nya tjänst.
En annan förändring i SVTs ledning är att Jan Axelsson, programdirektör för nyheter, sport och current affairs, slutar i augusti. Han kommer dock, liksom Annie Wegelius, att vara kvar i SVTs programledning till arbetet med 2014 års utbud är avklarat. Det är ännu inte klart vem som kommer att ersätta honom.