Gå direkt till textinnehållet
Daniel Andersson (till vänster) och Emil Hellerud från Kalla fakta.
Foto: Tor Johnsson

SD får myndighetskritik för sms om TV4:s Trollfabriken

Integritetsskyddsmyndigheten kritiserar SD och M för att ha skickat meddelanden till personer som inte gett sitt samtycke. I SD:s sms före EU-valet 2024 beskrevs Kalla faktas granskning Undercover i Trollfabriken som ”TV4:s påverkansoperation”.

Integritetsskyddsmyndigheten har granskat Moderaternas och Sverigedemokraternas utskick av sms och e-post till allmänheten. IMY ger partierna reprimander för att ha skickat sms och e-post till personer som inte har gett sitt samtycke.

Moderaterna skickade inför riksdagsvalet 2022 en videohälsning med mottagarens namn i, skickat via sms och e-post. I Sverigedemokraternas fall har IMY:s granskning gällt sms som partiet skickade inför Europaparlamentsvalet 2024.

I maj 2024 hade TV4:s Kalla fakta publicerat granskningen Undercover i Trollfabriken. I mass-sms:et från SD den 8 juni, dagen före EU-valet, skrev partiet:

Annons Annons

”Låt inte TV4:s påverkansoperation vinna EU-valet. Rösta på Sverigedemokraterna i morgon”, rapporterar TT.

IMY utfärdar ingen sanktionsavgift, bland annat eftersom överträdelserna inte varit av systematisk karaktär.

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Fler avsnitt
Annons Verifiera
Fler avsnitt

Senaste numret

Gerda Nilsson-Tysklind, Kalla fakta, klippare.
Fler avsnitt
Fler avsnitt