Prisjuryn har gjort bort sig
Expressens gräv om Jan Guillou var inget gräv. Det hävdar huvudpersonen själv, och i söndagens Aftonbladet Kultur får han stöd av Dan Josefsson.
Expressens Mikael Ölander och Mikael Hylin belönades i lördags med en guldspade för sitt avslöjande om Jan Guillous samröre med KGB.
Men journalisten Dan Josefsson menar att Expressens undersökning inte ens uppfyller grundkraven för en nominering. I stadgarna står nämligen att ett gräv ska ha "… avslöjat eller skildrat väsentliga förhållanden som allmänheten förut inte kände till. Undersökningen ska vara ett originalarbete, självständigt genomförd."
Josefsson skriver i Aftonbladet att någon som vill tillfoga en person skada gärna tipsar en journalist om hur man med små arbetsinsatser kan avslöja denne, och att journalister gärna nappar på sådana erbjudanden.
"Hela scoopet börjar och slutar uppenbarligen med att Expressen ansökt om att få ut en Säpo-akt, vars existens man fått insidertips om från någon som inte gillar Jan Guillou. (…) Man kan väl inte klandra reportrarna för att de föll för frestelsen att fylla ut en arbetsbeskrivning som annars hade blivit en mening lång. Men prisjuryn har gjort bort sig."
Jan Guillou svarade i söndagens Expressen den förre pressombudsmannen Pär-Arne Jigenius, som kritiserat Guillous PO-anmälan av Expressen. Guillou skriver att det inte var någon "liten okynnesanmälan", och poängterar att "Det finns ingen på Expressen som tror att jag var spion åt Sovjetunionen."