Photo Award byter namn – betonar välgörenhet
Betoningen på välgörenhet ökas när nystartade The Photo Award byter namn till The Photographers Giving Back Photo Award.
Minst 5.000 dollar ska gå till välgörande ändamål, meddelar arrangörerna för de nystartade The Photo Award som byter namn till The Photographers Giving Back Photo Award. Enligt Jonas Lemberg, arrangör, har över 500 fotografer världen över börjat skicka in sina bilder. Deadline är om en månad,
Fotografen Jonas Lemberg förklarar den nya inriktningen:
– Det handlar om ett namnbyte och en hopslagning mellan tävlingen och ett fotografiskt välgörenhetsprojekt. Jag har hela tiden velat driva det mot att bli ett välgörenhetsprojekt.
Är inte namnet lite svårt att uttala?
– Ja, alltså, i normala samtal kanske den ändå kommer att kallas the Photo Award, men hela namnet visar betoningen på välgörenhet, och att det handlar om att ge tillbaka till de människor som ofta utgör motiven för de prisbelönta bilderna, säger Jonas Lemberg.






















