Metro startar gratis bostadstidning
I januari kommer Metro att distribuera en nystartad bostadstidning till 875 000 hushåll i Stockholmsregionen. Tidningen produceras med Hus & Hem, och syftet är att ta över bostadsannonseringen.
I januari kommer Metro att distribuera en nystartad bostadstidning till 875 000 hushåll i Stockholmsregionen. Tidningen produceras med Hus & Hem, och syftet är att ta över bostadsannonseringen.
Från den 9 januari och varje fredag kommer Metro att sända ut en tidning med bostadsannonser till Stockholmsregionen. Det kommer att vara en helgtidning som ges ut i samarbete med Ica-förlagets Hus & Hem som kommer att leverera det redaktionella innehållet. Bostadsannonserna utgör en mycket stor intäktskälla för dagstidningarna, och Svenska Dagbladet har tidigare i år börjat distribuera sin bostadsbilaga till alla hushåll.
Stora pengar står på spel och Dagens Nyheter har i dagarna gått ut med helsidesannonser där man framhållit den egna tidningen som Sveriges största bostadsmarknad.
– Genom att distribuera tidningen på fredagar ser vi till att folk kan ägna hela helgen åt att leta efter bostäder och renoveringar i hemmet, så denna nya tidning är bra för våra läsare och annonsörer, säger Pelle Törnberg, Metros VD.
Svensk Fastighetsförmedling och Mäklarhuset har redan deklarerat att de lägger huvuddelen av sin annonsbudget i den nya tidningen.
pf@journalisten.se