Gå direkt till textinnehållet

Medlemsavgiften stridsfråga – igen

Journalistförbundets styrelse ska i nästa vecka diskutera två olika alternativ för höjning av medlemsavgiften. Båda beräknas ge förbundet ökade intäkter på en halv miljon kronor. Samtidigt finns förslag till kongressen om att istället sänka avgiften.

Journalistförbundets styrelse ska i nästa vecka diskutera två olika alternativ för höjning av medlemsavgiften. Båda beräknas ge förbundet ökade intäkter på en halv miljon kronor. Samtidigt finns förslag till kongressen om att istället sänka avgiften.

På kongressen 2002 fattades beslut om att höja medlemsavgiften. Från en tidigare maxavgift på 261 kronor, exklusive a-kasseavgift, höjdes avgiften för de högsta inkomstgrupperna till 270-290 kronor, vilket innebar att den totala avgiften inklusive a-kassa och klubb/distriktsavgift klättrade över 400-kronorsgränsen. För studenter och pensionärer höjdes avgiften från 200 till 600 kronor per år.

bryt

Inför årets kongress är frågan återigen aktuell. Förbundsstyrelsen ska under tvådagarsmötet i nästa vecka diskutera avgiften. Inför detta har kansliet presenterat två olika alternativ till höjningar. Det ena innebär en höjning med fem kronor i månaden för alla som tjänar 20 000 kronor och mer. Det andra alternativet innebär en avgiftshöjning med tio kronor i månaden för dem som tjänar 26 000 kronor och uppåt. Båda förslagen beräknas ge Journalistförbundet en ökad intäkt på närmare en halv miljon kronor.

– Antingen måste man höja avgiften eller lägga ner mindre resurser på annat. Min uppgift är att se till att intäkter och kostnader går ihop, säger förbundets kanslichef Hans Kilsved, som utarbetat förslagen.

Men frågan om avgiftshöjning är känslig. Vid tre tillfällen de senaste veckorna har förslagen diskuterats på förbundsmöten och i onsdags beslutade Arbetsutskottet att inte ställa sig bakom förslagen om avgiftshöjning.

– Vi skulle naturligtvis behöva mer pengar, säger Agneta Lindblom Hulthén, ordförande i Journalistförbundet. Men vi tycker inte att det är läge att föreslå en höjning nu. I stället bör vi bli bättre på att rekrytera fler medlemmar.

bryt

Till kongressen har två journalistklubbar lämnat in motioner med krav på sänkta avgifter. Journalistklubben på Dagens Industri vill sänka avgiften med minst fem procent.

– Smärtgränsen har redan passerats. Vi märker det tydligt när vi ska försöka att värva nya medlemmar. De tycker att avgiften är för hög. Ett motiv till att folk går ur förbundet är att det är för dyrt. Det är inte värt det, säger Mikael Törnwall, ordförande i journalistklubben på DI.

Att ytterligare höja avgiften avvisar han helt.

– Det skulle vara mycket olyckligt.

Också journalistklubben på Siftidningen är engagerade i ämnet. De föreslår i sin motion att förbundsstyrelsen tillsätter en grupp som ska utreda förbundets ekonomi. Inom två år ska gruppen lämna sin rapport.

Dag Bremberg, från Siftidningens journalistklubb, förvånas över att förbundet varje år går med underskott.

– Förbundet behöver en betydligt bättre styrning av ekonomin, säger han.

Agneta Lindblom Hulthén är medveten om förbundets dåliga ekonomi, och det sjunkande medlemsantalet. Hon tror att en orsak kan vara att Journalistförbundet av tradition är vant vid att folk vill vara medlemmar. Men så ser det inte ut i dag. Därför måste förbundet arbeta mer aktivt med att locka nya medlemmar.

– Vi måste vara konkreta och visa vad x antal fler medlemmar innebär för förbundet och medlemmarna. Först då förstår folk vad de får för pengarna. Ju fler medlemmar, desto fler som delar på kostnaderna.

bryt

Enligt Agneta Lindblom Hulthén är kritiken av den höga avgiften till viss del ett storstadsfenomen.

– Folk ute i landet som tjänar mindre än medlemmar i storstäder är beredda att betala mer, säger hon. Vi är både ett yrkesförbund och ett fackförbund och vill man ha den kompetensen får man också betala vad det kostar.

Dag Bremberg håller inte alls med. Han tror inte att avgiftskritiken enbart berör medlemmar i storstäderna.

– Att prata om att sänka medlemavgiften är som att svära i kyrkan. Det förväntas att man ska vara så troende att man inte pratar om sådant. Men vi tror inte att en hög avgift skapar mer pengar. Vi tror att det får motsatt effekt.

Det slutgiltiga beslutet om medlemsavgiften fattas på kongressen den 25-27 maj.

kh@journalisten.se

Så kan medlemsavgiften förändras

Journalistförbundets styrelse kommer på sitt möte den 20-21 april att diskutera två förslag till höjning av medlemsavgiften (alternativ 1 och 2). Alternativ 3 avser motionen från klubben på Dagens Industri om att sänka avgiften med 5 procent.

Inkomst           Avgift i dag (kr)         Alt. 1         Alt. 2         Alt. 3

bryt

0 – 6 000               50                  50                50            48

6 001 – 8 000          70                  70               70             67

8 001 – 10 000       100                 100              100           95

10 001 – 12 000       130                 130            130           124

12 001 – 14 000       160                 160             160          152

14 001 – 16 000       190                 190              190         181

16 001 – 18 000       220                 220             220          209

18 001 – 20 000      250                 250              250          238

20 001 – 22 000       270                 270             275             257

22 001 – 24 000       280                 280             285            266

24 001 – 26 000      290                 290                 295             276

26 001 –                290                 300                   295              276

Hälften av medlemmarna i förbundet tjänar över 24 000 kr i månaden.
Fotnot: Utöver medlemsavgiften till Journalistförbundet betalar alla medlemmar 102 kronor till Journalisternas a-kassa.

Fler avsnitt
Annons Annons: Journalistfonden.
Fler avsnitt

Senaste numret

Fler avsnitt