Gå direkt till textinnehållet
ABF-huset på Sveavägen i Stockholm.
Manifestationen hålls på ABF-huset på Sveavägen i Stockholm.

Manifestation i Stockholm på Pressfrihetens dag

Joakim Medin och Najwa Alimi är två av talarna vid en manifestation för det fria ordet på Pressfrihetens dag på söndag. – Vi måste se upp även när det gäller den svenska pressfriheten, säger initiativtagaren Kurdo Baksi.

Journalisten och författaren Kurdo Baksi är initiativtagare till manifestationen på ABF-huset i Stockholm, som startar klockan 14 på söndag.

– Det råder stor backlash just nu för pressfriheten och det fria ordet. I till exempel Kina, Ryssland, Iran och Afghanistan kan inte despoterna stava till pressfrihet, säger Kurdo Baksi till Journalisten.

– Visst har vi fortfarande en väl fungerande pressfrihet i Sverige, men vi måste se upp, fortsätter han.

Hur då?

– Till exempel när näringsminister Ebba Busch ogillar vissa frågor från en SVT-reporter och kallar dem ”otroligt politiskt färgade frågor”. Därför är det viktigt med en manifestation för det pressfriheten på söndag.

De fängslade svenska publicisterna Gui Minhai och Dawit Isaak kommer att stå i fokus för manifestationen, liksom den turkiska rättegången mot utrikesjournalisten Joakim Medin. Joakim Medin är även en av talarna.

Här är samtliga medverkande:

Victor Malm, kulturchef Expressen

Eric Rosén, biträdande kulturchef Aftonbladet

Anders Q Björkman, fackboksredaktör och krönikör Svenska Dagbladet

Axel Andén, chefredaktör Journalisten

Najwa Alimi, svensk-afghansk journalist

Joakim Medin, utrikesjournalist ETC

Martin Kaunitz, Gui Minhais förläggare

Vesna Prekopic, vice ordförande Sveriges författarförbund

Katarina Carlsson, verksamhetschef Reportrar utan gränser

Elisabeth Löfgren, ordförande FreeDawit

Calle Nathanson, chef för ABF Stockholm

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 2 2026.