Gå direkt till textinnehållet

Kritik mot mediernas EU-valsbevakning

Medierna svek i EU-valrörelsen, anser medieprofessorn Stig Hadenius som i en artikel på DN-debatt ifrågasätter deras bevakning och självgodhet.

Medierna svek i EU-valrörelsen, anser medieprofessorn Stig Hadenius som i en artikel på DN-debatt ifrågasätter deras bevakning och självgodhet.

Medierna har, enligt Hadenius, till stor del varit beroende av partietablissemangen och opinionsmätningarna som båda varit dåliga källor i EU-valsfrågan. Sakfrågorna sattes på undantag och i stället stod rapporter och spekulationer kring opinionsinstitutens undersökningar av partisympatisörer i centrum.

Junilistan fick stort medieutrymme och kunde framträda som underdog, vilket bidrog till att partiet kunde få 15 procent av rösterna, tror

Fler avsnitt
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler
Annons

Senaste numret