Gå direkt till textinnehållet

Journaliststudent får inte ta del av pensionsuppgifter

Studenten på en journalistutbildning ville ha ut uppgifter till ett skolarbete om en advokats utbetalningar av "pensionsrätt, bidrag och förmåner" under åren 2006-2008. Försäkringskassan nekade. Kammarrätten fastslår att uppgifterna om pensionsrätt inte ska lämnas ut. 

Försäkringskassan menade att uppgifterna omfattades av sekretess eftersom advokaten eller hans anhöriga kan lida men om de lämnas ut.

Journaliststudenten ansåg att handlingarna är offentliga. Och att försäkringkassan brutit mot offentlighetsprincipen när de frågat vad hon hade för syfte med uppgifterna.

Kammarrätten har fått uppgifter från Försäkringskassan där det framgår att inga förmåner eller bidrag har betalats ut till advokaten under perioden. Däremot finns det uppgifter om advokatens inkomst- och premiepension. Där går Kammarrätten på försäkringskassans linje och anser att uppgifterna är sekretessbelagda. Den hänvisar bland annat till studentens syfte med uppgifterna.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret