Journalistens reporter fick 20 000 kr
Journalistens reporter Pär Jansson är en 64 journalister som idag tilldelas stipendiepengar av Hiertanämnden. Han får 20 000 kr för att studera diamantindustrin i Indien.- Naturligtvis är jag glad! Det tar tid och ekonomi att granska diamantindustrin. Därför är ett stipendium en bra grund.
Vad har du tänkt göra?
– Handeln och slipningen av diamanter kontrolleras idag av indier. Traditionellt har ortodoxa judar dominerat handeln. Men har nu konkurrerats ut av den indiska folkgruppen "palanpur jain". Slipningen sköts till största delen av en annan folkgrupp. Jag vill undersöka hur det kommer sig att Indien har blivit ett center för diamantindustrin.
Hur lång tid tror du att din granskning tar?
– Av erfarenhet vet jag att allting tar mycket längre tid än man tror i Indien, så minst två månader. Förhoppningsvis åker jag till hösten. Handeln sker i Bombay, slipningen i Gujarat.






















