Gå direkt till textinnehållet

Journalist i Nepal avrättad

En nepalesisk journalist, Gyanendra Khadka, avrättades av rebeller, som på allmän plats skar halsen av honom. Det uppger Reportrar utan gränser.

En nepalesisk journalist, Gyanendra Khadka, avrättades av rebeller, som på allmän plats skar halsen av honom. Det uppger Reportrar utan gränser.

Situationen för journalister i Nepal har varit mycket allvarlig hela året, med flera dödsfall och dödshot mot journalister.

Gyanendra Khadka arbetade på den nepalesiska nyhetsbyrån Rastria Samachar Samiti och var en välkänd skribent i Nepal. Den 7 september togs han tillfånga av maoistiska rebeller och fördes ut på ett torg i den lilla staden Jyamire. Där avrättades han genom att halsen skars av.

Reportrar utan gränser säger i en kommentar att de är “chockade av det brutala våldet”.

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslaget till tidningen Journalisten, Nummer 3 2025