Gå direkt till textinnehållet
Klas Granström, chefredaktör Expressen, och Anna Herdenstam, vice ordförande i Journalistförbundet och journalistklubbens ordförande på Expressen. (Bilden är ett montage)
Klas Granström, chefredaktör Expressen, och Anna Herdenstam, vice ordförande i Journalistförbundet och journalistklubbens ordförande på Expressen. (Bilden är ett montage)
Foto: Expressen / Tor Johnsson

Färre utlasningar på Expressen – ”Vi har en bra dialog”

Vikariestriden Journalistförbundets Laskampanj har lett till att journalister snabbare erbjuds fasta jobb och att antalet utlasningar minskat. Det uppger journalistklubben. Eskil Simonsen fick fast anställning på Expressen bara ett år efter examen.

Prenumerant eller medlem i Journalistförbundet. Logga in här:

Logga in

Läs Journalisten utan begränsningar

Förstå vad som händer i mediebranschen – med våra granskningar, reportage och analyser om journalistik och medier.

Journalisten Plus - detta får du

  • Exklusiva granskningar av mediebranschen
  • Initierad bevakning av journalistikens villkor
  • Fördjupningar och analyser som ger sammanhang
  • Intervjuer medbranschens nyckelpersoner
  • Veckobrevet med en analys av det viktigaste som hänt, samt alla veckans personnyheter

Vill du veta mer om tjänsten? Läs mer om Journalisten Plus här

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Fler avsnitt
Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret