Hans Månson kan tänka sig att bli föreläsare eller konsult
Sydsvenskans avgående chefredaktör Hans Månson kommer fram till nyår att skola in sin efterträdare Peter Melin. Sedan ska han ta en fem veckor lång semester och fundera på vad han ska göra i framtiden.
Sydsvenskans avgående chefredaktör Hans Månson kommer fram till nyår att skola in sin efterträdare Peter Melin. Sedan ska han ta en fem veckor lång semester och fundera på vad han ska göra i framtiden.
– Kanske någon hör av sig och har några pigga idéer, säger Hans Månson.
Han hoppas kunna syssla med de frågor som engagerat honom ända sedan han började som reporter på TT 1972: pressetik och etiska frågor. Han vet ännu inte i vilken form, om det bli som lärare, föreläsare, skrivande eller som konsult.
– Jag har stora förhoppningar att hitta intressanta och meningsfulla arbetsuppgifter inom en vid ram inom journalistiken än den rena nyhetsproduktionen som jag hittills sysslat med.
Det var han själv som kom med initiativet att det var dags att träda tillbaka och lämna över stafettpinnen till någon annan. Att det just blir Peter Melin som efterträder honom ser han som positivt eftersom de känt varandra sedan lång tid tillbaka efter att ha jobbat tillsammans på Svenska Dagbladet på 80-talet.
– Sex år som chefredaktör är en lång tid. Tar man de sex storstadstidningarna är det bara Anders Gerdin på Aftonbladet som suttit längre. När jag började som chefredaktör var Joachim Berner chefredaktör på DN. Så länge sedan är det.
Hans Månson påpekar att det krävs mycket energi och framförhållning att vara chefredaktör. Efter att ha varit med om att göra om Sydsvenskan till tabloid känner han att det var dags att lämna över chefskapet till en person som har kvar denna energi.
pj@journalisten.se