Gå direkt till textinnehållet

Hallå där Lennart Fernström

…ansvarig utgivare på tidningen Stockholms Fria, som för att behålla presstödet erbjudit 750 kronor till dem som värvar fem nya prenumeranter för sammanlagt 495 kronor. Tidningen går alltså back med 51 kronor per tecknad prenumeration

…ansvarig utgivare på tidningen Stockholms Fria, som för att behålla presstödet erbjudit 750 kronor till dem som värvar fem nya prenumeranter för sammanlagt 495 kronor. Tidningen går alltså back med 51 kronor per tecknad prenumeration.

Är det för att ni har så låga löner som ni har råd med detta?

– Nej, snarare tvärtom. Om vi inte får några prenumeranter har vi inga pengar alls.

Hur mycket kostar kampanjen?

– Om alla anmälda prenumerationer också blir betalda rör det sig om runt 200 000 kronor. Men det här var ändå mer lyckat och mycket billigare än att ge pengar till en reklambyrå.

Hur många nya prenumeranter har ni fått?

– Drygt 2 000. Runt en tredjedel har hört av sig själva och vill börja prenumerera.

Finns det prenumeranter som blivit värvade utan att veta om det?

– Helt klart finns den varianten också. Vi hade väntat oss att fler skulle höra av sig och fråga varför de får tidningen, men de är oväntat få. Vi hoppas ju att de som gett bort tidningen har gjort det till folk som de tror tycker om den och därför vill fortsätta att ha den.

ks@journalisten.se

Annons
Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.