Gå direkt till textinnehållet

Green-målet tas upp av HD

Högsta Domstolen kommer att ta upp målet med pingstpastor Åke Greens predikan om homosexuella. Green fälldes i tingsrätten, men friades av hovrätten. Nu blir det prövning i högsta instans.

Högsta Domstolen kommer att ta upp målet med pingstpastor Åke Greens predikan om homosexuella. Green fälldes i tingsrätten, men friades av hovrätten. Nu blir det prövning i högsta instans.

Det var Riksåklagaren som begärde prövningstillstånd av HD för att få klarlagt var gränsen går mellan värnandet om yttrande- och religionsfrihet å ena sidan och lagen mot hemts mot homosexuella å den andra.

Kalmar tingsrätt dömde Green till en månads fängelse efter hans predikan om homosexualitet, i Pingstkyrkan i Borgholm den 20 juli 2003. Åke Green beskrev där “sexuella abnormiteteter”, dit han räknar homosexualitet, som en “djup cancersvulst på samhällskroppen”.

Såväl Green som åklagaren överklagade domen – åklagaren därför att han ansåg att påföljden var för lindrig. Göta Hovrätt friade Green och skrev att “Det finns inget som tyder på att pastorn använt predikosituationen som täckmantel för att angripa homosexuella”, utan att predikan var ett sätt att föra fram hans trosuppfattning.

mj@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.