Gå direkt till textinnehållet

FP kuppar in seminarium bredvid SD

SDs landsdagar har varit omdebatterade sedan partiet först förbjöd ett 20-tal etablerade journalister som exempelvis Lena Mellin ackreditering och sedan ändrade sig. Nu ger sig FP in i pressfrihetsdebatten och ordnar ett seminarium intill SDs kongress.

Det är Dagens Opinion som rapporterar om FPs kupp. Man ska ordna ett seminarium om press och yttrandefrihet intill Sverigedemokraternas stora kongress i Lund 28 november.

”Vi tyckte det var passande en vecka efter vårt eget landsmöte och under Sverigedemokraternas möte”, säger Bent Eliasson riksdagsledamot från Halland till DO.

Det främsta målet är att lyfta pressfrihestfrågor menar FP. Man vill också sätta fokus på frågorna om hot och hetsen mot journalister i sociala medier. 

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.