Gå direkt till textinnehållet

Förhandlingen på NWT slutade i oenighet

Journalistförbundets kongress krävde att Nya Wermlands-Tidningen AB ska följa avtalet och spika lönerna för 2004 och 2005. Men när parterna möttes i fredags slutade förhandlingarna i oenighet.

Journalistförbundets kongress krävde att Nya Wermlands-Tidningen AB ska följa avtalet och spika lönerna för 2004 och 2005. Men när parterna möttes i fredags slutade förhandlingarna i oenighet.

NWT-ledningen vill att lönerna ska förhandlas tidning för tidning medan journalistklubben vill förhandla för hela koncernen. Det råder också oenighet om hur pottfördelningen ska gå till och hur lönesättningen ska ske för personer utanför potten.

– Det var bara när det gällde fördelningen av pengar utanför potten för en person som ledningen var villig att delvis tillmötesgå våra krav. I övrigt kom inget nytt fram under förhandlingen, säger Marie Blomgren, ordförande för journalistklubben i Nya Wermlands-Tidningen AB.

bryt

I ett mejl till medarbetarna i koncernen tillbakavisar chefredaktören Staffan Ander och VDn Lars Ander bestämt påståendet att NWT underlåtit att följa kollektivavtalets regler. ”Ett sådant agerande är oss fullständigt främmande”, skriver de båda och beskriver kongressens uttalande som ”skamligt”.

pf@journalisten.se

Senaste numret

Annons
Fler avsnitt