Fler kvinnor till förbundet – medlemssiffrorna stiger
Efter en tid av medlemstapp ökade antalet medlemmar i Journalistförbundet under januari med 51 medlemmar. Av dem var 42 kvinnor. - I lågkonjunkturen blir folk påminda av vikten av att vara fackligt organiserade, säger Anita Vahlberg, chef för den politiska avdelningen på Journalistförbundet. (Uppdaterad)
Senast skillnaden mellan inträden och utträden var jämförbar med januarisiffran var augusti 2007, då förbundet ökade med 110 personer. Varje höst ökar dock medlemsantalet, främst med studerandemedlemmar. De var dock inte i majoritet bland de nyinträdda i januari.
Anita Vahlberg menar att det är en trend i dåliga tider att medlemmarna i fackliga organisationer ökar.
– Det ligger nära att tro att oron på arbetsmarknaden gör att fler söker sig till förbundet. säger hon.
Varför är det så kraftig kvinnodominans bland de nya?
– Det är en utveckling som har pågått ett tag, att fler kvinnor söker sig till yrket och därmed även till förbundet, säger hon.
Sedan ett år har dock medlemsantalet i förbundet sjunkit med 289 personer, varav 200 var män.
– På lång sikt kan det hända att många jobb försvinner i branschen och folk lämnar förbundet. Det beror på så många olika faktorer, vilka rationaliseringsåtgärder som medieförtagen vidtager eller om det blir konjunkturuppgång. Men det är för tidigt att säga något om de långsiktiga förändringarna, säger Anita Vahlberg.






















