Expressen hänger ut misstänkte Hagamannen
Expressen publicerar i dag bild och namn på den man som misstänks vara Hagamannen.
Expressen publicerar i dag bild och namn på den man som misstänks vara Hagamannen. Porträttbild i färg, bild på den misstänktes hem, uppgifter på ålder och yrke och familjeförhållanden – det mesta är med i Expressen.
– Expressen får svara för sina värderingar men vi lever mitt i bygden, säger Torbjörn Bergmark, chefredaktör och ansvarig utgivare för Västerbottens-Kuriren.
Enligt Torbjörn Bergmark finns det ett ”otroligt tryck” på VK att publicera namn och bild på den misstänkte. På nyhetsplats i dagens tidning förklarar Bergmark varför tidningen ändå inte gör det – av hänsyn till familjen.
”Kring den här mannen finns det flera oskyldiga offer”, skriver Torbjörn Bergmark. Tidningen publicerar dock en bild på den misstänktes hem.
– Vi har hittills gjort en annan bedömning än Expressen, säger Magnus Ringman, nyhetschef på Aftonbladet. Men vi får ta ny ställning till detta i natt, beroende på utvecklingen under dagen.
Journalisten har utan framgång sökt Expressens ansvarige utgivare Otto Sjöberg för en kommentar.
ma@journalisten.se