E-tidning på försök i Belgien och senare Sverige
Belgiska De Tijd har just lanserat den hos 200 läsare, och i Sverige kommer Sundsvalls Tidning snart att följa efter. Det rapporterar Svenska Dagbladet om e-tidningen som går ut på att publicera tidningen på ett digitalt block.
Belgiska De Tijd har just lanserat den hos 200 läsare, och i Sverige kommer Sundsvalls Tidning snart att följa efter. Det rapporterar Svenska Dagbladet om e-tidningen som går ut på att publicera tidningen på ett digitalt block.
Ett 400 grams digitalt anteckningsblock kallat Iliad E-Reader kommer att användas i det försök med en e-tidning som startar i Belgien. I Sverige hoppas Sundsvalls Tidning pröva idén framöver, dock bara med tio läsare som ska prövas två veckor i maj, skriver Svenska Dagbladet. Interaktivitet, snabba uppdateringar, inga kostnader för papper och tryck, är några av fördelarna med e-tidningen. Andra tidningar med planer på att pröva e-papper är Le Monde, Les Echos, La Parisienne, L“Equipe, New York Times, Herald Tribune. Nästa år kommer också tekniken med e-papper i färg att utvecklats, bland annat med färg och med möjligheten att ha ett elektroniskt papper som kan rullas ihop. På Svenska Dagbladet där man deltar i ett projekt med utvärdering av e-papper framhåller Johan Möller på Nya Medier att produkten bara kan bli framgångsrik om man satsar på den i branschen, och att det även finns risker att den inte slår igenom eftersom den måste konkurrera med redan befintliga medier där publicering kan ske, som persondatorer mobiltelefoner och papperstidningar.
pf@journalisten.se