Gå direkt till textinnehållet

De ska utse vinnarna i Tidskriftspriset

Nu är jurygrupperna till Tidskriftsprisets 12 kategorier klara.

ÅRETS JURYGRUPPER

Årets Design
Ebba Bonde, visuell chef Svenska Dagbladet (ordf.)
Marianne Brandt, har arbetat på Bonniers som AD för ett flertal tidningar, senast M-magasin
Rickard Frank, designer som driver egen designbyrå, tidigare kreativ chef på Dagens Nyheter

Årets Granskning
Daniel Nordström, chefredaktör och ansvarig utgivare VLT (ordf.)
Jenny Küttim, granskande journalist och tidigare grävredaktör SVT Nyheter
Lena K Samuelsson, senior advisor, tidigare chefredaktör SvD och publisher Aftonbladet

Årets Grepp
Anna Careborg, nyhets- och sportdirektör SVT (ordf.)
Anna Holmquist, vd och grundare Gazzine
Jack Werner, frilansjournalist och författare

Årets Journalist
Sofia Wadensjö Karén, programdirektör, Sveriges Radio (ordf)
Thomas Mattsson, senior advisor Bonnier News
Anton Berg, författare, radioproducent och dokumentärjournalist

Årets Kreativa Annonsaffär
Mats Rönne, fristående rådgivare inom marknadsföring (ordf.)
Kenneth Danielsson, vd IAB Sverige
Linda Nilsson, vd Komm

Årets Ljud
Anna Rastner, content director Bauer Media Group (ordf.)
Josef el Mahdi, områdeschef för Play Sveriges Radio
Patrik Syk, exekutiv producent Aftonbladet Podcast

Årets Omslag
Åsa Rydgren, tidigare förlagschef/publisher på Bonnier Magazines & Brands. Vd för Utgivarna (ordf.)
Ingrid Hegg, effektivitetskonsult Petra Brask & Partners, tidigare marknadschef inom Bonnier och Egmont
Jonas Mattsson, marknadschef Tidsam

Årets Skoltidskrift
Helle Klein, direktor Sigtunastiftelsen (ordf.)
Susanne Claesson, chefredaktör Magasin K
Henrik Dävermo, förbundsordförande Ung Media Sverige

Årets Rörligt
Johanna Thulin Bratten, programchef Samhälle TV4 (ordf.)
Magnus Anshelm, vd MMS
Bella Goldman, marknadschef SVT

Årets Tidskrift Fackpress
Anne Lagercrantz, vice vd SVT och ordförande Utgivarna (ordf.)
Per-Anders Broberg, vd och chefredaktör TT Nyhetsbyrån
Anna Gullberg, kulturredaktör Expressen
Robert Olsson, ordförande för Medier & demokrati vid Lindholmen Science Park
Kalle Sandhammar, vd UR

Årets Tidskrift Populärpress
Hanna Stjärne, vd SVT (ordf.)
Cissi Elwin, vd Chefakademin
Jon Mauno Pettersson, vd och chefredaktör Breakit
Karolina Roslund, senior adviser & investor
Johan Taubert, vd Tidningsutgivarna

Sveriges Tidskrifter Stora Pris
Patrik Hadenius, initiativtagare till kommande Språkmuseet, tidigare bland annat förlagschef på Norstedts och chefredaktör på Språktidningen och Forskning & Framsteg (ordf.)
Ann Henriksson, biträdande affärsområdeschef Bonnier News Business
Linnéa Kihlström, chefredaktör och ansvarig utgivare Dagens Media

Tidskriftspriset delas ut den 23 oktober på Cirkus i Stockholm.

Fler avsnitt
Fler videos