Danmarks regering fruktar förtalsmål i brittisk domstol
Den danska regeringen ber EU-kommissionen om hjälp för att förhindra förtalsmål i Storbritannien mot danska tidningar som publicerat Muhammedkarikatyrerna.
Det danska tidningar och politiker fruktar är att företrädare för muslimska organisationer ska inleda förtalsmål i Storbritannien mot danska tidningar. Storbritanniens aktuella rättspraxis i förtalsmål har lett till en omfattande "förtalsturism", där kritiska medier tystas med hot om kostsamma rättsprocesser, skriver danska Journalisten.
Det räcker med att de danska sajterna med teckningarna varit tillgängliga i Storbritannien för att brittisk domstol ska kunna ta sig an fallen.
Nu vänder sig Danmarks utrikesminister till EU-kommissionen i hopp om att den ska kunna hindra denna "mycket obehagliga och oacceptabla inskränkning av yttrandefriheten".