Gå direkt till textinnehållet

Corren polisanmäler hotbrev

Två hotbrev som skickats till Östgöta Correspondentens redaktion har polisanmälts. Formuleringarna i breven är sådana att de kan misstänkas ha samband med dubbelmordet i Linköping i höstas.

Två hotbrev som skickats till Östgöta Correspondentens redaktion har polisanmälts. Formuleringarna i breven är sådana att de kan misstänkas ha samband med dubbelmordet i Linköping i höstas, skriver Corren.se

Formuleringarna i breven liknar dem som förekom på ett kritiserat konstprojekt på gatuskyltar i Linköping när dubbelmordet skedde. Gatuskyltarna innehöll citat från Lars Noréns pjäs Krig och var en del av projektet Forum för levande historia. Hoten är nu polisanmälda.

– Vi vänder oss alltid till polisen om det kommer allvarliga hot mot Correns medarbetare. I det här fallet ansåg vi också att det skulle kunna finnas kopplingar till dubbelmordet, säger Ola Sigvardsson, tidningens chefredaktör.

jn@journalisten.se

Fler avsnitt
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler
Annons

Senaste numret