Gå direkt till textinnehållet

Cooper och Miller får hoppas på HD

En appellationsdomstol i Washington slog fast att de journalister som vägrar vittna och avslöja sina källor i den så kallade Plame-affären ska avtjäna fängelsestraff. Nu står hoppet till Högsta domstolen.

En appellationsdomstol i Washington slog fast att de journalister som vägrar vittna och avslöja sina källor i den så kallade Plame-affären ska avtjäna fängelsestraff. Nu står hoppet till Högsta domstolen.

Avslöjandet att Valerie Plame, hustru till förre ambassadören Joseph Wilson, hemlig CIA-agent har lett till en lång rättsprocess mot amerikanska journalister. Två av dem, Judith Miller från New York Times och Matthew Cooper från Time, har befunnits skyldiga till domstolstrots och riskerar fängelse upp till 18 månader för att de vägrat lämna ut begärd information. Åklagarens argument är att journalister också är medborgare, att de är skyldiga att berätta för en domstol vad de vet om ett begånget brott.

I tisdags slog en federal appellationsdomstol i Washington fast att fängelsestraffet ska gälla. Därmed är det bara Högsta domstolen som kan rädda de båda journalisterna från fängelse, om domstolen väljer att ta upp fallet och beslutar att värna källskyddet.

Organisationen Reportrar utan gränser uttryckte i går stor oro för domen och vädjar till HD att ta upp fallet.

– Att skicka dessa två reportrar i fängelse för att de vägrar namnge de kontakter de haft vore en kraftig inskränkning av deras yrkesutövande och en kränkning av pressfriheten, säger Reportrar utan gränser i ett uttalande.

mj@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.