Bryssel-korrespondenterna blir allt färre
För fem år sedan fanns det mer än 1 300 ackrediterade journalister som bevakade EU i Bryssel. I dag är den siffran nere på 752 stycken, enligt The Economist. (UPPDATERAD)
Att redaktionerna vill spara pengar är en anledning till att korrespondenterna kallas hem. Men en annan orsak är det faktum att allt fler presskonferenser och debatter sänds direkt på nätet eller på EUs eget TV-nät Europe by Satellite.Vissa journalister i Bryssel har föreslagit att webbsändningarna ska fördröjas, så att inte redaktionen på hemmaplan ska få materialet i realtid, eller att Bryssel-baserade journalister ska få tillgång till pressmeddelanden några timmar före den allmänna publiceringstiden.
SVTs korrespondent Rolf Fredriksson sitter med i styrelsen för Association International de Presse, och skriver om den livliga debatten på svt.se.
– En del kollegor ogillar att så mycket sänds och publiceras i realtid på nätet. En tanke som fanns i diskussionerna var att kräva att utsändningarna skulle senareläggas så att Brysseljournalisterna skulle hinna skriva sina artiklar innan det publicerades på nätet. Detta avfärdades tack och lov som orimligt.
FAKTA/Svenska korrespondenter i Bryssel
Marianne Björklund (Dagens Nyheter)
Bengt Magnusson (ERA Magazine)
Lennart Anebäck (Riksdag & Departement och Aftonbladet)
Carl Bergman (Feature Story News)
Bengt Ljung (Nyhetsbyrån Direkt)
Maria Davidsson (TT)
Magnus Franklin (MLex Market Intelligence)
Stefan Winiger (Sveriges Radio)
Rolf Fredriksson (SVT)
Johanna Johnsson (SVT)
Christian Wohlert (Europaportalen)
Sigrid Melchior (frilans/Göteborgs-Posten)
Emily von Sydow (frilans/Europa-Posten)
Andreas Liljeheden (frilans/DiTV och Dagens Industri)
Teresa Küchler (frilans/Svenska Dagbladet) (Källa: EU-representationens pressinformation)