Gå direkt till textinnehållet

Brittisk journalist hotas till livet

Den brittiske frilansjournalisten James Brandon kidnappades av beväpnade män i Basra i Irak i torsdags kväll. Enligt ett videoband kommer han att dödas om inte USA avbryter insatserna i staden Najaf inom 24 timmar (UPPDATERAD).

Den brittiske frilansjournalisten James Brandon kidnappades av beväpnade män i Basra i Irak i torsdags kväll. Enligt ett videoband kommer han att dödas om inte USA avbryter insatserna i staden Najaf inom 24 timmar.

James Brandon, 23, är frilansreporter på uppdrag för Sunday Telegraph. Enligt redaktionsledningen på tidningen var Brandon i Basra för att samla material till artiklar i söndagens tidningar.

Enligt BBC News hämtades han med våld från sitt hotell vid 23-tiden på torsdagen av ett 30-tal beväpnade män, som ska ha gått igenom hotellets loggböcker och kontrollerat yrke och nationalitet på gästerna. En hotellanställd berättar hur han hörde två skott avlossas och sedan såg den brittiske journalisten släpas ut ur hotellet.

På en video som släpptes till medierna på fredagmorgonen visas en beväpnad man med huva intill den uppskrämde journalisten, som har bar överkropp och bandage om huvudet.

“Jag är journalist, jag skriver bara om vad som händer i Írak. The Teleghraph, det är min tidning”, säger Brandon på bandet.

Kidnapparna säegr i videon: “Vi kräver att ockupationsstyrkorna drar sig tillbaka från den heliga staden Najaf inom 24 timmar, annars kommer vi att döda den brittiska gisslan.”

Enligt kolleger till Brandon som uttalar sig för BBC är Brandon en rutinerad reporter i området, med goda kunskaper i arabiska och väl medveten om riskerna för utländska medborgare i allmänhet och journalister i synnerhet.

Inga svenska journalister befinner sig för tillfället i Irak, såvitt Journalisten kunnat utröna under dagen. Sveriges Radios medarbetare Sten Sjöström kom hem från regionen i förra veckan. Korrespondenter som tidigare i år rest mycket i Irak, som Martin Adler och Urban Hamid, är i nuläget inte på plats, enligt uppgifter till Journalisten.

På fredageftermiddagen uppgav källor i Irak för BBC att ett frisläppande av Brandon kan vara nära förestående. Talesmän för de grupper i Najaf som befinner sig i strid med amerikanska trupper uppmanade, enligt brittiska Guardian, kidnapparna att omedelbart släppa journalisten – och enligt Guardian ska kidnapparna ha gått med på att överlämna Brandon till en shiamuslimsk grupp i området.

mj@journalisten.se

Fler avsnitt
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler
Annons

Senaste numret