Gå direkt till textinnehållet

”Beklagligt” med medling

Journalistförbundet träffar i morgon de medlare på TU-området som Medlingsinstitutet utsett: Rune Larsson, Inger Ohlsson Örtendahl och Christina Rogestam. Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén beklagar att förhandlingarna direkt med TU – som hon beskriver som konstruktiva – inte kunnat fortsätta.

Journalistförbundet träffar i morgon de medlare på TU-området som Medlingsinstitutet utsett: Rune Larsson, Inger Ohlsson Örtendahl och Christina Rogestam. Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén beklagar att förhandlingarna direkt med TU – som hon beskriver som konstruktiva – inte kunnat fortsätta. Förhandlingsordningen i nuvarande avtal föreskriver dock medling om nytt avtal inte var klart den 28 februari.

– Förhandlingsordningen är kontraproduktiv. Den innebär att parterna hänskjuter till andra att hitta lösningar. Dessutom ogillar jag statlig inblandning i avtalsrörelsen.

Statliga Medlingsinstitutet instiftades 2000 för att minska riskerna för konflikter mellan arbetsmarknadens parter.

Förbundets missnöje med förhandlingsordningen gäller även klausulen om PAR som tvistlösningsmekanism i upphovsrättsfrågor.

Förhandlingarna på MIA-tidskriftsområdet startade den 7 mars. Förbundets lönekrav är 4,5 procent och en kraftig låglönesatsning.

I går inleddes förhandlingarna på SRAO-området.

hl@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.