Gå direkt till textinnehållet

Arbogamördaren beklagar pressens sensationslystnad

Christine Schürrer, den kvinna som dömdes för barnamorden i Arboga har skrivit ett brev till justitieministern, där hon beklagar sig över svensk pressfrihet som hon menar medför dålig rättsäkerhet.

I brevet från den morddömda tyska kvinnan är hon kritisk mot att protokollen från förundersökningen lämnas ut till medierna redan före rättegångens början. Hon menar att personliga uppgifter och detaljer bara är till nytta från sensationspressen.

Brevet, riktat till justitieminister Beatrice Ask, frågar retoriskt om pressfriheten är viktigare än rättssäkerheten. "Det är naturligtvis inbjudande för vissa medierna att gömma sina intressen och sensationslust bakom den ack så heliga pressfriheten" står det i brevet. Schürrer säger sig vilja träffa justitieministern för att diskutera problematiken, och hon ger även en moralisk reprimand till den svenska pressen i brevet:

 "Medierna får inte glömma att de har en moralisk och etisk skyldighet i sina rapporter" skriver hon.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret