Gå direkt till textinnehållet

Zlatan PO-anmälde Aftonbladet

Zlatan Ibrahimovic har PO-anmält Aftonbladet för att tidningen förra måndagen påstod att han polisanmälts av en kvinna efter ett bråk på Stockholmskrogen Spy Bar där fotbollsstjärnans vänner var inblandade.

Zlatan Ibrahimovic har PO-anmält Aftonbladet för att tidningen förra måndagen påstod att han polisanmälts av en kvinna efter ett bråk på Stockholmskrogen Spy Bar där fotbollsstjärnans vänner var inblandade.

Enligt polisen är Zlatan bara aktuell som vittne i den polisanmälan som lämnades in före Aftonbladets publicering. Incidenten ledde även till en indirekt mediestrid där Aftonbladet fortsatte att hävda att Zlatan var polisanmäld, medan Dagens Nyheter framhöll motsatsen.

Fotbollspelarens agent Anders Carlsson anklagar också Aftonbladet för att via sin nöjesreporter Daniel Nyhlén, som även är redaktör för Spy Bars tidning, i efterhand ha drivit fram en anmälan mot Zlatan för att kunna verifiera ursprungsuppgiften.

– Uthängningen av Zlatan är ett mediemord, säger Anders Carlsson.

Hans misstanke om att Aftonbladet skulle utnyttjat Nyhlén som mellanhand grundas på att tidningen fick tillgång till och publicerade stillbilder från Spy Bars övervakningskamera, vilket sedan Länsstyrelsen polisanmälde Spy Bar för.

– Att tro att vi journalister skulle arrangera en polisanmälan är helt absurt. Anmälan kom in i efterhand vilket beror på ett missförstånd i kvinnans kontakt med polisen. Kamerabilderna har jag inte haft det minsta med att göra, säger Daniel Nyhlén till Journalisten.

pf@sjf.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.