Werkelid: En spännande vecka!
Inte förrän i dag klockan 10 fick Carl Otto Werkelid reda på att han fått jobbet som kulturråd i London.- Jag trodde att det redan var tillsatt, säger den omtumlade kulturchefen på Svenska Dagbladet.
Det såg ut som en tanke att nyheten om Werkelids avhopp från Svenska Dagbladet följdes av nyheten om nytt jobb. Men enligt Werkelid var det en slump att de kom denna vecka.
– Min avgång har varit bestämd långt tidigare, och jobbet som kulturråd fick jag besked om först i dag klockan 10. Jag är väldigt glad och uppmuntrad!
Vad gör ett kulturråd?
– Ja, vad gör egentligen ett kulturråd? Man ska väl vara en förbindelse, en bro, mellan svenskt och engelskt kulturliv. Jag ska hjälpa svenska kulturutövare som vill komma till Storbritannien och visa upp sina verk. Men jag hoppas också kunna ge impulser åt andra hållet, från engelskt kulturliv till svenskt.
-Men jag vet inte riktigt, jag får ta kontakt med ambassadören i London och se vilka uppgifter som finns på mitt bord, och tala med det nuvarande kulturrådet Johanna Garpe.
Någon familj måste inte Carl Otto Werkelid locka med sig:
– Nej, men jag har en hund som absolut måste med! Hur det går till har jag ingen aningen om, jag ska med den till veterinären i morgon och dra ut en tand, så jag får fråga då.
Förordnandet som kulturråd är på tre år.