VD-lön upprör på NSD
Norrländska Socialdemokraten, NSD, fortsätter att betala ut lön till avgångne VDn Christer Lindfors – trots att han har nytt jobb. Detta har upprört journalisterna på NSD.
Norrländska Socialdemokraten, NSD, fortsätter att betala ut lön till avgångne VDn Christer Lindfors – trots att han har nytt jobb. Detta har upprört journalisterna på NSD.
Christer Lindfors slutade på egen begäran sin tjänst som VD och har fått nytt uppdrag knutet till Norrlandsfonden. Enligt journalistklubben på NSD betalar tidningen ändå ut lön i ett år, trots Lindfors nya uppdrag. Ingen avräkning sker.
– I tider när tidningen säger upp personal så är det inte rimligt att en person som gått från ett jobb till ett annat avlönas med avgångsvederlag, säger journalistfackets klubbordförande Elisabeth Hedman till Norrbottes-Kuriren.
Överenskommelsen om Christer Lindfors skrevs tidigare. Nils Anundby, reporter på NSD och som sitter i bolagsstyrelsen, tog upp frågan i styrelsen för att kunna riva upp överens-kommelsen eller på annat sätt komma åt förhållandena.
– Jag ville ha en diskussion om det här i styrelsen. Det normala är att den som säger upp sig och har ett nytt jobb går dit och så är det hela avslutat. Jag fick inget gehör och reserverade mig. Styrelsen har sagt att det här gäller, så det är kört, säger Nils Anundby.




















