TU berett acceptera medlarnas bud
Tidningsutgivarna var beredda att acceptera medlarnas förslag till nytt avtal – under förutsättning att Journalistförbundet också tackade ja. Förhandlingschefen Björn Svensson säger sig vara “mycket frågande” till Journalistförbundets skäl att säga nej.
Tidningsutgivarna var beredda att acceptera medlarnas förslag till nytt avtal – under förutsättning att Journalistförbundet också tackade ja. Förhandlingschefen Björn Svensson säger sig vara “mycket frågande” till Journalistförbundets skäl att säga nej.
När Journalisten når TUs förhandlingschef Björn Svensson har han precis läst Journalistförbundets skriftliga motivering till varför förbundet tidigare i dag sade nej till medlarnas bud.
– Jag står frågande inför deras resonemang, konstaterar han.
Enligt Björn Svensson hade TU ockjså invändningar mot budet.
– Det innehöll flera punkter som var svåra att säga ja till, med endast generella löneökningar första året, höga krontalspåslag, stora höjningar av lägstalönerna och avsaknaden av centrala lösningar på upphovsrättsområdet. Trots detta var vi beredda att säga ja till budet.
Enligt Björn Svensson hade Journalistförbundet uppnått flera av sina viktigast mål i det bud som fanns.
– Budet innehöll löneökningar som är jämförbara med arbetsmarknaden i övrigt och ordningen om lokala upphovsrättsavtal bibehölls. Att förbundet i det läget säger nej förvånar mig.
I budet fanns inget angivet om visstidsfrågorna, mer än att parterna skulle överväga att tillsätta en arbetsgrupp på området. Kan TU tänka sig en sådan arbetsgrupp?
– Ja, absolut. Visstidsfrågan är en sak som bör lösas parterna emellan. Men vi har uppfattningen att Journalistförbundet inte velat diskutera visstidsfrågorna i förhandlingen. Det är inte en fråga de drivit hårt.
Björn Svensson vill inte spekulera i vad som nu händer i förhandlingarna.
– Vi ska träffa medlarna igen och diskutera den uppkomna situationen.
mj@journalisten.se