Gå direkt till textinnehållet

Thomas Mattsson ny chefredaktör på Expressen

Thomas Mattsson blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare på Expressen och Per-Anders Broberg blir biträdande chefredaktör.

– Vi är glada över att kunna presentera en bra intern lösning. Med Thomas Mattsson som chefredaktör och Per-Anders Broberg som biträdande får Expressen en stark och mycket kompetent publicistisk ledning, säger Expressens styrelseordförande Torsten Larsson i ett pressmeddelande.

Thomas Mattsson är 37 år och har tidigare jobbat bland annat som reporter, nyhetschef och redaktionschef på Expressen. Han är från Enköping och började sin bana på Enköpings-Posten, Närmast har han arbetat som chefredaktör för Expressen Digitala Medier.
– Det här är ett nytt uppdrag eftersom jag kommer att leda den publicistiska verksamheten både i tidningen och på nätet. Det blir naturligtvis en stor utmaning, säger Thomas Mattsson.

Fler avsnitt
Annons Annons för Verifieras nyhetstjänst.

Senaste numret