Gå direkt till textinnehållet

Svaga kvinnosiffror i Rapport

Mindre än vart tredje nyhetsinslag i Rapports görs av kvinnor – och av de intervjuade i rutan är endast 35 procent kvinnor. Det visar interna mätningar av åtta veckors Rapport-sändningar.

Mindre än vart tredje nyhetsinslag i Rapports görs av kvinnor – och av de intervjuade i rutan är endast 35 procent kvinnor. Det visar interna mätningar av åtta veckors Rapport-sändningar.

Jämställdheten i SVTs nyhetssändningar är ett hett ämne för diskussion internt på Sveriges Television. För få kvinnliga reportrar bakom inslagen och för få kvinnor i rutan är den kritik som framförts till ledningen för avdelningen Nyheter och samhälle.

Sedan en tid tillbaka mäter Rapports chef Per Yng andelen kvinnor i rutan och bakom inslagen i varje program. Efter åtta veckors mätningar presenterades resultatet vid ett morgonmöte i december: 35,5 procent av de intervjuade i Rapport var kvinnor – att jämför med exempelvis Morgonsoffan, som låg närmare 50 procent. Enda vecka som Rapport tog sig över 40 procent var i vecka 41, då Sveriges damer tog silver i fotbolls-VM. Som lägst var det vecka 45 med 32 procent.

Av de reportrar som gjort inslag under de åtta veckorna var 29,4 procent kvinnor. Bottennivån nåddes vecka 42, då endast 19 procent av inslagen gjordes av kvinnor.

I en intern kommentar till mätningarna konstaterar NoS-chefen Eva hamilton att hon tror att “blotta existensen av Rapports dagliga mätningar kommer att göra nytta”.

mj@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.