Gå direkt till textinnehållet

Studenter kan få rösträtt på nästa kongress

Trots att enigheten var stor och bara små justeringar krävdes, så tog det kongressen flera timmar att godkänna den nya handlingsplanen och idéprogrammet.  

Handlingsplanen är kort, bara en och en halv A4-sida, och väldigt konkret.  Även idéprogrammet är kort. Kring båda dessa dokument fanns det stor samstämmighet. De justeringar som gjordes av ledmötena tog dock lång tid att få in.

En förändring jämfört med originaldokumenten var att studenterna lyftes upp. Den nya handlingsplanen säger att förbundet ska "stärka sin studentorganisation och utveckla dess inflytande".

Kongressen diskuterade även hur mångfald skulle betonas extra i idéprogrammet och handlingsplanen. Den nya skrivningen lyder: "Uppmärksamma vikten av mångfald och och verka för ökad kunskap om dessa frågor bland journalister"

Kongressen förde också in en punkt där förbundet ska motarbeta lönedumpning för visstidsanställda och bemanningsanställda.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.